Loader

Gezi Ekibi

 • TEKNOLOJİ GELİŞTİKÇE İNSANLAR KÜÇÜLÜYOR
  1996
  12 Mar
  0

  TEKNOLOJİ GELİŞTİKÇE İNSANLAR KÜÇÜLÜYOR

  Teknoloji geliştikçe insanlar küçülüyor,

  Çok değil, sadece bir 40-50 sene zarfında değişen teknoloji insanoğluna bir çok yoğunluk getirmiştir. Teknolojik imkanlar geliştikçe küçüldüğümüzü farkettik, Aşklarımız, yaşantılarımız, eğlencelerimiz hepsi beraber küçülmeye başladı bununla beraber sanal dünya gibi bir süreçle karşı karşıya kaldık sanal dünyalarımızı büyüttük. Eksiden insanlar daha mutluydu çünkü günü dolu dolu yaşarlardı, sonradan iki tane kavramla karşılaştık, 'Dün' ve 'Yarın' diye, insanlar 'Dün'ün keşkeleriyle 'Yarın'a kuşkuyla bakmaya başladılar ve arada fark etmeden 'Bugün'ü unuttular. Unuttular ki 'Dün'de aslında 'Bugün'dü, yarın da 'Bugün' olacaktı, bu yüzdendir ki 'Bugün'ü dolu dolu yaşamak gerekir.

  Anı yaşamak gezmek görmek keşfetmekten geçiyor. sanal dünyadan bir şekilde çıkıp gerçeklerle iç içe bir hayata tanıklık etmek ruh sağlımız açısından da gereklidir. nice insanlar gördüm geziye katılmadan önce bunalım sürecini yaşamış, katıldığı bir gezi esnasında toparlandığına şahit oldum. Çünkü; gezi esnasında yerinde yaşayarak başka kültürlerle başka insanlarla etkileşime geçerek, iç dünyasından çıkıp başka hayatların da var olduğunu ve dünyanın aslında büyük olduğunu sadece bir telefona ya da bir internete sıkışmış hayat olmadığının kanısına varmıştır. Ayder yaylasındaki Tenzile teyzenin doğa şartlarıyla nasıl mücadele ettiğine tanıklık etmiştir belki, ya da Mucit dayının kendi elektriğini nasıl ürettiğine şahit olmuştur. belki de doğadaki atmacanın hikayesini yerinde görerek öğrenmiştir ve benzeri nice kazanımlar sağlamıştır.

  Şöyle bir kafamızı kaldırarak etrafımıza bakalım emim çoğumuzun göreceği manzara, sokakta yürüyenlerin, halk otobüsünde yolculuk yapanların, ya da  bir masa etrafında bir araya gelip başları ellerindeki telefona doğru eğilmiş göreceksiniz, tabi istisnalar muhakkak vardır.

  YORUMLAR

  E-BULTEN